EFT Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir vadesiz banka hesabından başka bir bankada bulunan vadesiz hesaba para transfer edilmesi işlemi, Elektronik Fon Transferi ya da EFT olarak adlandırılır. EFT işleminde, havaleden farklı olarak,  iki ayrı bankada bulunan hesaplar arasında para transferi yapılır. Örneğin, A Bankasının bir şubesinde bulunan göndericiye ait vadesiz Türk Lirası hesabından,  alıcının B bankasında  bulunan vadesiz Türk Lirası hesabına  para  gönderildiğinde EFT  yapılmış olur.  Gönderici,  başka bankalarda bulunan kendisine ait  vadesiz  hesaplara  da EFT işlemiyle para transferi yapabilir.

EFT işlemi, banka şubelerinden mesai saatleri içinde yapılabilirken, ATM’lerden, internet bankacılığı veya mobil uygulama aracılığıyla bilgisayar veya akıllı telefonlar üzerinden tatil günleri de dahil olmak üzere her zaman gerçekleştirilebilir.  Ancak, EFT ile transfer edilen paralar, bankaların EFT işlem saatleri içinde alıcının hesabına geçer. Örneğin, hafta sonunda  yapılan EFT işlemiyle transfer edilen paralar izleyen ilk iş gününde  alıcı hesaba geçer.

EFT işlemiyle sadece yurt içindeki vadesiz hesaplara  ve Türk Lirası cinsinden para transferi yapılabilir.

Havaleden farklı olarak, bankalardan yapılan tüm EFT işlemlerinden ücret alınır.  İstisnaları olmakla birlikte maaş hesapları ve e-mevduat hesaplarından  EFT işlem saatleri içinde yapılan EFT işlemlerinden ücret alınmaz.   EFT işlem saatleri içinde (hafta içi 09:00 – 16:00 saatleri arasında) yapılan EFT işlemi ile transfer edilen paralar aynı gün içinde alıcı hesaba geçer.  EFT işlem saatlerinden sonra  16:00 – 17:30 arasında yapılan geç EFT işlemleriyle gönderilen paralar ise  geç EFT ücreti ödenmesi şartıyla aynı gün içinde alıcının hesabına geçer.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemi yapabilmek için gönderici ve alıcıya ait vadesiz hesapların  farklı bankalarda bulunması gerekir.  Banka şubesi kanalıyla EFT  işlemi yapmak için bankanıza  giderek alıcıya ait   26 haneli IBAN’ı (Uluslararası Banka Hesap Numarası) veya şube ve hesap numarası, adı ve soyadı,  transfer edilmesi istenen para tutarını içeren EFT talimatını   bir banka yetkilisine vermeniz yeterlidr.

Bankanızın ATM, internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulaması veya telefon bankacılığı kanallarından biriyle EFT işlemi yapmak isterseniz,  EFT işlem saatleri içinde  başka bankaya para transferi seçeneğini seçip, IBAN veya hesap numarası ile transfer seçeneklerinden birini tercih ederek, yukarıda belirtilen alıcı hesap bilgilerini ve transfer etmek istediğniz para tutarını girmeniz gereklidir.   Sizden istenilen bilgileri girdikten sonra ekranda bankanızın EFT işlemi için aldığı ücret belirtilecek ve işlemi onaylamanız istenecektir.   Siz işlemi onayladıktan sonra transfer etmek istediğiniz tutar alıcının hesabına kısa süre içinde ulaşacaktır.

EFT işleminini gerçekleştirmek için paranın gönderileceği vadesiz hesabın bakiyesi, transfer edilmesi istenen para tutarı ve EFT işlem ücretini karşılamak için yeterli olması   gereklidir.

Her bankanın aldığı EFT işlem ücreti farklıdır ve bu ücret göndericinin vadesiz hesabından tahsil edilir.

Yorum yapmak için lütfen Giriş Yap ın
  Haberdar olun  
Haberdar et
LATEST NEWS