Finansal aktivitede, Amerika Birleşik Devletleri zirvede, İngiltere ikinci

ParaninRotasi.com - Ekonomi - Finansal aktivitede, Amerika Birleşik Devletleri zirvede, İngiltere ikinci

ParaninRotasi.com – Londra şehri, Çarşamba günü yürütülen yeni bir çalışmaya göre, Avrupa’da finansal faaliyetlere hâkim olmaya devam ediyor ve BREXIT’ten birkaç ay öncesinde dahi Paris ve Frankfurt gibi Avrupa Birliği rakiplerinin önünde konumunu koruyor.

Think-tank New Financial’in, varlıkların yönetimi ve eşitlik sağlama gibi fiili ulusal ve uluslararası finansal faaliyetlerin “ham” değerine odaklanan çalışması, New York’un dünyanın en büyük finans merkezi olarak genel hakimiyetini koruduğunun altını çizdi.

Amerika Birleşik Devletleri, 100 üzerinden 79 ile en yüksek toplam puanı aldı.

İngiltere, önümüzdeki Mart ayında Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra Londra’nın finans sektörünü çekmeyi umut eden diğer Avrupa ülkelerinden hala iyi durumda olsa da, 40 puanla ikinci sırada yer aldı.

New Financial’in genel müdürü William Wright, “Bankalar ve varlık yöneticileri tarafından post-Brexit taşınmalarının bu pozisyonda marjını durdurabilmesine karşın, Avrupa’daki diğer finans merkezlerinin yetişmek için büyük bir zemini var.” dedi.

BREXIT sebebi ile en fazla risk altında olan uluslararası faaliyet söz konusu olduğunda, Birleşik Krallık 100 üzerinden 46 puan ile daha da baskın bir pozisyonda: Lüksemburg’un neredeyse iki katı, Almanya ve Fransa’dan üç kat daha fazla.

AB düzenleyicileri, Londra’daki bankalara Brexit doğrultusunda yeni merkezleri lisanslamalarını söylediler, ve Londra’ nın gelecekte AB bloğunun mali piyasasına ne kadar erişim sağlayacağı belli değil.

İngiltere, AB’yi, Londra şehrinin kıta ile bağlantısının kesilmesi durumunda, kıtanın daha yüksek finansal maliyetler ve pazar parçalanmasından muzdarip olacağı konusunda uyardı.

Bu arada AB, bir sermaye piyasaları sendikası (CMU) oluşturmak ve bir dereceye kadar Londra Şehri’nin benzerine ulaşmak için reformlar yapıyor, ancak ilerleme yavaş.

Wright, “Brexit ışığında, AB’nin geri kalanı için, daha büyük ve daha derin sermaye piyasaları geliştirmek için sermaye piyasaları sendikası projesiyle ilerlemenin aciliyetinin altını çizmek gerekir.” dedi.

New Financial, politik istikrar, yasalar ve yaşam kalitesi gibi nitel faktörlere baktığında, İsviçre zirvede yer aldı, ardından Lüksemburg ve İrlanda izledi.

Mart ayında yapılan yıllık Z / Yen Ortakları anketi, New York’un hemen karşısında ise Londra’yı Avrupa-merkezli başka hiçbir merkezin yer almadığı ilk 10’a taşıdı. Şehirlerin ne derece işletme dostu olduğu ve altyapılarının en üst düzeye ne derece çıktığı gözlendi.

Haber Kaynağı: Reuters (Londra), Haberi Bildiren: Huw Jones, Haberi Çeviren: ismail EL (ParaninRotasi.com)

 

Yorum yapmak için lütfen Giriş Yap ın
  Haberdar olun  
Haberdar et
LATEST NEWS